Синдикатите се обявиха против бюджет`2010

„Класа“

Двата синдиката - КНСБ и „Подкрепа“, заеха единна позиция вчера, отхвърляйки проекта на правителството за бюджет 2010 година, тъй като според тях той ще прехвърли тежестите на кризата върху наемните работници и най-бедните хора в обществото. Вчера Националният съвет за тристранно сътрудничество обсъди последния вариант на бюджет 2010 г., който в сряда влиза за одобрение в правителството.
Според лидера на КНСБ Желязко Христов в разпределението на парите за следващата година е заложена „социална бомба“, която заплашва да се взриви през тежката зима на тази и пролетта на следващата година, когато кризата за България ще е най-тежка. Предстоят още три години за възстановяване на икономиката, без забележим принос за повишаване на жизнения стандарт и социалната сигурност на работещите и цялото население, коментира Христов. И предупреди: „Естествено е през следващата година да има социално напрежение и протести, ако властта остави политиката само в ръцете на финансовия министър“.
От синдиката предлагат парите за социални разходи да се увеличат за сметка на малки, контролирани и временни бюджетни дефицити за тази и следващата година. „Държавата може да си позволи 1-1,5% дефицит, което означава да се предвидят 1 млрд. лв. допълнително възможности за разходи“, изчисли вицепрезидентът на синдиката Пламен Димитров. „Можем да вземем мъничко от 7,7 млрд. лв. фискален резерв до определения възможен минимум, за да подкрепим разходите си през следващата година“, предложи той.
В КНСБ смятат, че трябва да има необлагаем минимум, равен на минималната работна заплата, което ще позволи на работещите хора да понесат по-леко икономическата криза. Там изчисляват, че безработните в страната ще нараснат от 300 хил., както е сега, на 550 хил. души, а правителството не предвижда пари за осигуряването им. Затова предлагат да се въведе данъчна преференция от 5% при допълнително осигуряване за безработица.
Ръководството на КТ „Подкрепа“ пък отхвърли бюджет 2010 с мотива, че е твърде рестриктивен, а финансовото ведомство се опитва да прехвърли тежестите на кризата върху хората на наемния труд и най-бедните слоеве от населението. Синдикалистите от „Подкрепа“ упрекват правителството на ГЕРБ, че „няма идея за политика по доходите не само за 2010 г., но и в тригодишната бюджетна прогноза“. Те предупредиха, че фактически България остава на дъното в ЕС с мизерните си доходи и хората на наемния труд може да изпаднат в крайна бедност. Доказателство за това е състоянието на минималната работна заплата - нетният доход от 240 лв. минимално заплащане възлиза на 187,50 лева, а прагът на бедност за 2009 г. е 194 лева, при 211 лева за 2010 г., изчисляват в „Подкрепа“.




Какво договориха в тристранния съвет

  • с 2 пр. пункта ще бъдат намалени осигурителните вноски за фонд „Пенсии”
  • намалението на осигурителната вноска ще бъде с 1,1 пр. пункт за работодателя и 0,9% за работника
  • държавното участие във финансирането на фонд „Пенсии” се запазва. С бюджета ще се осигури субсидия от 12 на сто от осигурителния доход за всяко осигурено във фонда лице. Съотношенията между работодател и работник остават 60:40
  • минималният месечен осигурителен доход за самоосигуряващите се ще се увеличи от 260 лв. на 420 лв. Максималният осигурителен доход остава непроменен – 2000 лв.
  • максималният месечен размер на обезщетението от фонд „Гарантиране вземания на работниците и служителите” ще се увеличи от две и половина минимални работни заплати или 600 лв., до три минимални работни заплати или 720 лв.
  • минималното и максималното обезщетение за безработица остава непроменено – съответно 120 лв. и 240 лв. Обезщетението за отглеждане на дете до навършване на 2-годишна възраст също остава 240 лв.
  • ще бъде въведена т. нар. добавка за старост към пенсиите на хората над 75-годишна възраст. Тя ще бъде до 50 лв. и ще бъде диференцирана според размера на пенсията.



Пациенти искат 100 млн. лв. повече за здравеопазване


Ще настояваме пред премиера Бойко Борисов бюджетът на Министерството на здравеопазването да се увеличи със 100 млн. лева за 2010 г. Това заяви вчера Теодора Захариева, председател на Българския пациентски форум, цитирана от БГНЕС. Тези пари ще бъдат използвани за животоспасяващи лекарства, които са описани в наредба 34. Захариева обясни, че около 36 хиляди новооткрити случаи на рак ще станат факт през 2010 година, като за тях няма предвидени средства.

Станете почитател на Класа